دانلود رساله: تاب آوری در برابر تحریم های اقتصادی

به‌کارگیری تحریم‌های اقتصادی به‌عنوان ابزار سیاست خارجی کشورها در سالیان اخیر به‌گونه‌ای گسترش یافته است که محققان عرصه روابط بین‌الملل از «اپیدمی» و «جنون تحریم‌ها» صحبت می‌کنند. ایران، کشوری است که سخت‌ترین تحریم‌ها در طول تاریخ، علیه آن اعمال و تشدید تحریم‌ها باعث آسیب‌پذیری فراوانی به‌خصوص در بخش اقتصادی و اجتماعی کشور و بالطبع، مناطق و بخش‌های آن شده و درنهایت موجب تعطیل شدن بسیاری از بنگاه‌ها و رشد منفی در اقتصاد ایران شده است؛ هرچند که این روند درسهای تاب‌آورانه‌ای را برای همه‌ی سطوح جامعه به همراه دارد.

رساله کارشناسی ارشد بنده با عنوان مصوب «بررسی عوامل مؤثر بر تاب‌آوری خوشه‌های صنعتی در مواجهه با تحریم‌های اقتصادی؛ موردمطالعه: خوشه تجهیزات بیمارستانی تهران» را می‌توان از نخستین تلاش‌ها دانست که ضمن بررسی آثار تحریم‌های اقتصادی بر صنعتی خاص، با تمرکز بر موردمطالعه خود – خوشه تجهیزات بیمارستانی استان تهران- به تبیین مفهوم تاب‌آوری می‌پردازد تا اقدامات و راهکارهای نظری و کاربردی را جهت افزایش و توسعه تاب‌آوری خوشه‌های صنعتی برای مواجهه با تحریم‌های اقتصادی شناسایی و پیشنهاد نماید.

روش پژوهشی مورداستفاده، کیفی بوده و داده‌ها از طریق روش‌های کتابخانه‌ای و میدانی جمع‌آوری گردیده‌اند. مصاحبه‌ها، نیمه ساختاریافته بوده و به روش گلوله‌برفی تا اشباع داده‌ها انجام شده است. پس از تجزیه‌وتحلیل داده‌ها به روش تحلیل تم، تاب‌آوری به ۴ بعد اجتماعی-فرهنگی، اقتصادی، فنی-سازمانی و نهادی-زیرساختی تقسیم شدند و نتایج حاصل از آن ضمن بررسی با یافته‌های محققان پیشین و توجه به «سیستم‌های تطبیق‌پذیر پیچیده» و «مدل پانارچی» در پنج سطح فرد، بنگاه، خوشه، دولت و محیط ارائه گردیده است.

در ادامه می توانید فایل این پژوهش را به صورت pdf دانلود فرمایید.

منتظر نظرات و نقدهای شما عزیزان هستم و امیدوارم بتوانیم بهم کمک کنیم تا با حفظ و اعتلای میراث گذشتگانمان، سرزمینی آبادتر برای آیندگانمان به ارث بگذاریم.

3 دیدگاه در “دانلود رساله: تاب آوری در برابر تحریم های اقتصادی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا